وبلاگ نقش پاییز

بنر و پلات چه تفاوت هایی دارند؟

چاپ بنر و پلات در چاپ دیجیتال نقش پاییز

بنر و پلات هر دو در دسته بندی چاپ های سایز بزرگ یا به اصطلاح لارج فرمت قرار میگیرند. اما بین چاپ بنر و پلات تفاوت هایی وجود دارد.از مهم ترین تفاوت های بین بنر و پلات کاغذ یا پارچه ای است که چاپ بر روی آن قرار میگیرد.

پلات چیست؟

پلات در واقع چاپ سایز بزرگ بر روی انواع کاغذ با گرم های متفاوت است . مثلا شما میتوانید یک طرح در ابعاد 100 در 70 را بر روی کاغذ تحریر یا کاغذ کوتد پلات بگیرید.

*یادتان باشد که در ابعاد بزرگتر از A3 برای چاپ روی کاغذ بهتر است از کلمه پلات به جای پرینت استفاده کنید.

تصاویری که برای چاپ پلات استفاده میشوند باید از رزولوشن بالایی برخوردار باشند چرا که ماشین های پلات قادر به چاپ در کیفیت بالا هستند و جزییات طرح شما حتی اگر متنی با سایز کوچک باشد به خوبی در آن چاپ میشود و خوانایی خود را از دست نمیدهد.

چاپ بنر چه تفاوت هایی با چاپ پلات دارد؟

همانطور که گفتیم پلات بر روی انواع کاغذ مثل کاغذ تحریر یا کاغذ کوتد انجام میشود و معمولا برای فضاهای داخلی و جاهایی که امکان خیس شدن و آفتاب شدید خوردن وجود ندارد استفاده میشود. اما چاپ بنر به اصطلاح روی کاغذ بنر که جنسی شبیه به سفره دارد انجام میشود. بنر ها قابل شست و شو هستند و در مقابل آب و آفتاب شدید مقاومت بیشتری دارند.

در طراحی بنر چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

دستگاه های چاپ بنر بر خلاف دستگاه های چاپ پلات نمیتوانند جزییات طرح و فونت های کوچک را به خوبی چاپ کنند . به همین دلیل طرح هایی که برای چاپ بنر استفاده میشود معمولا رزولوشن 72 دارند و ترجیحا از سایه روشن و جزییات ریز در آن استفاده نمیشود . چرا که کیفیت چاپ بنر نسبت به چاپ پلات بسیار  بسیار پایین تر است.

پلات ضد آب و قابل شست و شو

اگر طرح شما جزییات زیادی دارد و شما ناچار به استفاده از خدمات پلات هستید و همچنین طرح شما در یک فضای بیرونی قرار است استفاده شود که امکان خیس شدن آن وجود دارد میتوانید که پلات خود را لمینت کنید. به این صورت که کاغذ پلات شما را در بین دو ورق نازک نایلونی قرار میدهند و داخل دستگاه پرس میگذارند. به این ترتیب پلات شما یک روکش نایلونی مقاوم نسبت به آب خواهد داشت. نایلون های لمینت به دو صورت مات و براق در بازار موجود میباشد.

برای مشاهده لیست قیمت تعرفه چاپ انواع بنر و پلات اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *