وبلاگ نقش پاییز

توضیحاتی در مورد موکاپ

توضیحاتی در مورد موکاپ

برای هر طراح گرافیک، ایجاد یک طرح ایده آل و حرفه ای، با توجه به نیاز ها و سلایق مشتری کاری پر از موانع مختلف می باشد. هر چقدر در یک طرح استاندارد های لازم رعایت شده اما فاقد ارائه مناسب باشد، توسط مشتری به اصطلاح رد خواهد شد. دلیل این ادعا کاملاً واضح است، مشتری بینش و تصور طراح را نسبت به طرح ندارد و ماهیت آن را در دنیای واقعی به اندازه ی یک گرافیست درک نمی‌کند. به همین منظور باید از راهکار هایی استفاده کرد تا طراحی، همراه با ارائه قدرتمند در اختیار مشتریان قرار گیرد.

به عنوان نمونه، حتما لازم نیست پیش نمایش محصولی که برای مشتری طراحی شده را به مرحله چاپ رساند و به  صورت فیزیکی ارائه داد تا مخاطب آن را در دنیای واقعی مشاهده کند. در واقع نیازی به هزینه اضافی برای اجرای طرح‌ها قبل از تأیید نهایی توسط مشتری در 99 درصد مواقع نیست زیرا راه حلی بسیار کاربردی به نام موکاپ، پیش روی شما قرار دارد.

موکاپ چیست؟

موکاپ(mockup) اصطلاحی است که طراحان گرافیک و وب برای پیش نمایش آثار خود استفاده میکنند، موکاپ ها فایل های آماده گرافیکی هستند که در موضوعات مختلفی مثل لوگو، کارت ویزیت، پوستر و … استفاده میشود. فایل های موکاپ در نرم افزار فتوشاپ به صورت فرمت PSD ایجاد می شود.

همان طور که گفته شد طراحان از موکاپ ها به عنوان یک پیش نمایش برای ارائه آثار خود به مخاطبان استفاده می کنند. برای درک بهتر، گرافیست یک اثری مانند بروشور طراحی می کند و قصد دارد نتیجه اثر خود را به صورت یک طرح چاپ شده بر روی کاغذ به نمایش بگذارد. بدین منظور بهترین راهکار استفاده از یک موکاپ برای جلب رضایت مشتری می باشد.

به طور کلی موکاپ این امکان را میدهد تا بهتر بر روی جزئیات طرح از جمله انتخاب رنگ، سایز، سبک نمایش و … تصمیم گیری شود.

طراحی خلاقانه بروشور در چاپ دیجیتال نقش پاییز

همیشه حق با مشتری است

در کشوری همچون ایران، دانشگاه ها و آموزشگاه ها آن چنان که بر روی تکنیک اجرا و طراحی برای دانشجویان گرافیک تمرکز می کنند، نسبت به نحوه ارتباط با مشتری بی تفاوت هستند. به همین دلیل فارغ‌التحصیلان این رشته در مبحث ارتباط با مشتری و ارائه طرح به آن‌ها به مشکل می‌ خورند.

یکی از نکاتی که هر طراح باید در نظر داشته باشد، ارائه مناسب طرح و متقاعد کردن صحیح مشتری برای پذیرفتن طرح مورد نظر است. زیرا شما به عنوان یک فروشنده باید رضایت مشتری خود را جلب کنید. اکثر طراحان سفارش‌های تکمیل‌شده مشتری را به شکل فلت به صورت نهایی ارائه می‌دهند که همین امر منجر به عدم برقراری رابطه مشتری با طرح مورد نظر می شود.

امروزه، برای هر چیزی که به مرحله ی چاپ می رسد یا به شکل دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، موکاپ وجود دارد.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *