وبلاگ نقش پاییز

همه چیز در مورد اینفوگرافیک

همه چیز در مورد اینفوگرافیک

به طور کلی، اینفوگرافیک یا اطلاع نگاشت به نمایش داده ها از طریق چند نمودار و شکل در قالب یک تصویر گفته می‌شود.

استفاده از اینفوگرافیک موجب می‌شود بیننده با نگاهی کوتاه حجم بالایی از اطلاعات را که نوشتار آن ممکن است مقاله حجیمی را تشکیل دهد، به سادگی از طریق بصری دریافت کند و حتی آن را به خاطر بسپارد.

در بیشتر مواقع، استفاده از این طرح های گرافیکی در مواردی است که نیاز به توضیح سریع داده‌ها احساس گردد. برای نمونه می توان به نقشه‌ها، علائم، پوسترهای آموزشی و روزنامه‌ها اشاره کرد.

انواع اینفوگرافیک و زمینه های کاربرد آن

انواع اینفوگرافیک عبارتند از:

  • ایستا

در این نوع، تمام داده ها و اطلاعات در یک مرحله به صورت یک تصویر به مخاطب نمایش داده می شود.

  • پویا

این دسته از اینفوگرافیک ها به صورت متحرک در غالب انیمیشن و در شبکه های اجتماعی به بیننده نمایش داده می شود.

  • تعاملی

این نوع اطلاع نگاشت با کاربر در تعامل بوده و بر اساس داده هایی که از کاربر گرفته می شود، اطلاعات را نمایش می دهد که معمولا در بستر وب سایت ها و یا اپلیکیشن طراحی می شود.

از اینفوگرافیک ها می‌توان در حوزه‌های گوناگونی بهره برد.
بهره گیری از این نگاره ها به عنوان ابزارهای رهگیری، رزومه یا سوابق افراد، گزارش‌ها، خبر و اطلاع‌رسانی، تبلیغات، معرفی، یادگیری و آموزش تنها بخشی از کاربردهای آن‌ها است.

به طور خلاصه، زمینه های کاربرد اینفوگرافیک این موارد را شامل می شود:

  • آموزش
  • ارائه
  • گزارش نویسی
  • تبلیغات
  • فرهنگ سازی
  • اطلاع رسانی
  • رزومه نویسی

سیر تکامل اینفوگرافیک

به گفته ی کارشناسان، اولین اینفوگرافیک‌ به اواخر عصر سنگ در جنوب فرانسه باز می‌گردد که پیشینیان ما، تصاویری از حیوانات را در غارها نقاشی کردند. خط هیروگلیف مصری نیز از نمونه‌های اطلاع نگاشت های اولیه است که از نمادهای گرافیکی برای بیان مقاصد گوناگون پدید آمد(3000 سال قبل از میلاد).

در سال 1510 میلادی، لئوناردو داوینچی با ترکیب کردن نوشته‌  با تصاویر، از جمله آناتومی بدن انسان و شرح اختراعات خود از اولین تصویرگران علمی بوده است. پس از آن نیز در سال 1786 میلادی یک مهندس اسکاتلندی به نام ویلیام پلیفیر در کتاب خود با عنوان اطلس سیاسی تجاری، با استفاده از نمودارهای خطی، دایره‌ای و میله‎ای، به تشریح داده‌های عددی پرداخت.

به تدریج با پیشرفت تکنولوژی، اینفوگرافیک به یک جریان اصلی و پرکاربرد در میان نشریات تبدیل شد.

نشریات متعددی در ایالات متحده از اینفوگرافیک ها برای ساده سازی اطلاعات و درک مسائل پیچیده استفاده کردند، تا جایی که از سال 2000 میلادی تا کنون اطلاع نگاشت ها با سرعت بیشتر و تکنیک‌های گوناگونی از طریق نرم افزار ها طراحی می شوند.

به وبلاگ نقش پاییز سر بزنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *